Чи є різниця між ПЗВ та пристроями захисного відключення?
Для більшості людей ПЗВ та пристрої захисного відключення не відрізняються і вони не бачать різниці. Вони дуже схожі зовні, написи на корпусі майже ідентичні, є кнопка тесту і кнопка ввімкнення, але це все ж таки різні прилади. Доречі, придбати пристрої диференциального захисту можна на сайті https://amperok.com.ua/nyzkovoltna-produkc%D1%96ja/prystroi-zahysnogo-vidkljuchennja/cat_prystroi_dyferencijnogo_zahystu_iek/ вже зараз. Давайте з'ясуємо, в чому різниця між вимикачем захисного відключення і диференціальним вимикачем. У цій статті ми розглянемо призначення обох пристроїв та їх принципові відмінності у важливих аспектах.
Розуміння призначення цих пристроїв та різниці між ПЗВ і автоматичними вимикачами допоможе вам зробити правильний вибір при проектуванні електричної мережі у вашому будинку або квартирі.
Ці пристрої можуть виглядати схожими, але мати різні функції. Автоматичний вимикач захисного відключення контролює струм, що протікає через нього, і розриває ланцюг (спрацьовує) у разі будь-якого витоку струму на землю за вимикачем. Максимальний струм витоку, при перевищенні якого ПЗВ спрацьовує, вказано на його корпусі (від 10 мА до 500 мА).
Виникнення струму витоку (різниця між входом і виходом пристрою захисного відключення), може статися з різних причин, наприклад, несправність побутових приладів або пошкодження ізоляції кабелю, коли частина його починає витікати на землю.
Увага: у разі витоку електричного струму, при пошкодженні ізоляції електричного кабелю, температура кабелю підвищується, що може призвести до пожежі.
Позначення автоматичного вимикача захисного відключення (ПЗВ)
Автоматичний вимикач - це універсальний пристрій, який поєднує в собі функції автоматичного вимикача та пристрою захисного відключення. Це означає, що автоматичний диференційний вимикач здатний забезпечити захист від короткого замикання, перевантаження та надструмів.
Розмір автоматичного вимикача на однофазну напругу 220 В дорівнює розміру ПЗВ або двополюсного автоматичного вимикача (два модулі). Тому вони займають однакове місце в розподільчому щиті, але автоматичний вимикач захисного відключення, крім функції контролю, має ще й функції теплового захисту та струмового розчеплювача. Тому, якщо в розподільчому пристрої немає місця, замість комбінації ПЗВ + автоматичний вимикач слід встановлювати вимикач захисного відключення (ПЗВ).
Роз'єднувач має два захисти (два види відключення):
- електромагний;
- тепловий.
Електромагнітний розчіплювач спрацьовує, коли струм перевищує номінальний на певну величину. Це число залежить від типу диференціального реле.
Примітка: Для типу "А" струм перевантаження буде в 2-3 рази більше номінального струму, "В" - від 3 до 5 разів, "С" - у 5-10 разів вище номінального, "D" - від 10 до 20 разів більше номінального струму.
Це значення миттєвого струму, наприклад, у разі короткого замикання або високого пускового струму в потужному електрообладнанні.
Тепловий захист спрацьовує, коли струм, що протікає через вимикач, перевищує номінальне значення протягом певного часу. Цей час можна зчитати з кривої час-струмової характеристики автоматичного вимикача. Чим більше перевищення, тим швидше спрацює автоматичний вимикач.